به گزارش رمز بلاگ، هادی وکیلی عصر چهارشنبه در نشست عفاف و حجاب در دانشگاه فردوسی مشهد افزود: مدارک تاریخی موجود نشان می دهد در چین، هند، مصر، اروپا و ایران زنان پوشش به نسبت کامل داشته اند و همه ادیان الهی و حتی بشری نیز برای زنان پوشش و حجاب قائل بوده اند.
وی اظهار داشت: در تصاویر تخت جمشید دوره هخامنشی و ستونهای بیستون ساسانی هم هیچ تصویری از زنان وجود ندارد و تصاویری از زنان نیز که بر روی برخی سکه ها نقش بسته است با پوشش و حجاب می باشد.
وی با بیان اینکه پوشش زن و مرد اقوام پارسی، پارتی و مادها پوشش کامل سر، تن و پا بوده و در دوره هایی مثل ساسانی این پوشش شدیدتر و قویتر هم شده است افزود: ایرانیان به تدریج در طول چهار قرن مسلمان شدند و می توان گفت پوشش اسلامی به نوع پوشش سامانی نزدیک بوده است.

وکیلی گفت: در قرن هفتم که مغولها به ایران حمله کردند پوشش زنان آنها رها بود اما بتدریج تحت تاثیر فرهنگ ایران قرار گرفتند و در تصاویر کاشی و موزاییک بجا مانده از حکومت ایلخانان و دوره های بعدی هم تصویر زنان پوشیده و حتی با نقاب و پوشینه است.
وی افزود: در اروپا هم تا اوایل قرن بیستم رشد مسیحیت با رشد عفاف و حجاب همراه بود و بعد از آن در اروپا و از اواسط دوره قاجار در ایران که متاثر از فرهنگ غرب شده بود حجاب گریزی و حجاب ستیزی به چشم می خورد و افرادی مانند ایرج میرزا حجاب را در قالب شعر مسخره کرده است.
وی اظهار داشت: با وجود همه اینها با تبلیغاتی که در دوره پهلوی اول و دوم علیه حجاب انجام شد و در دوران انقلاب اسلامی نیز دشمنان علیه حجاب تبلیغات وسیع کرده اند، بانوان ایرانی رمز بلاگ هستند و حجاب برای این است که هویت انسانی زن حفظ شود.

ایرنا

نوشته ریشه های تاریخی حجاب اولین بار در رمز بلاگ. پدیدار شد.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای رمز بلاگ | دانلود آهنگ های شاد و غمگین محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.