به گزارش رمز بلاگ ازاصفهان، بعدازظهر امروز جلسه هم‌اندیشی فعالان جنبش‌های دانشجویی استان اصفهان با حضور چندتن از فعالان دانشگاه‌های مختلف استان اصفهان در سالن اجتماعات بسیج دانشجویی اصفهان برگزار شد که دانشجویان نظرات خود را درباره موضوع عفاف و حجاب مطرح کردند.

فعالان دانشجویی که موضوعاتی همچون «چهارشنبه‌های سفید» و «نه به حجاب اجباری» دغدغه اصلی مردم نیست و لازم است به جای اینکه به بانوان به چشم یک نیروی کار ارزان قیمت، نگاه شود، بیش از پیش به جایگاه اصلی زن در جامعه که مورد تأکید اسلام است، پرداخته شود.

آنان می‌گویند: الگوسازی فرهنگ عفاف و حجاب در تلویزیون بسیار حائز اهمیت است و تا زمانی که نقش‌های خوب یک سریال به بازیگرانی با پوشش مانتو و نقش‌های ضعیف به بازیگرانی با پوشش چادر داده می‌شود، انتظار نداشته باشیم که رغبت به چادر و یا حجاب کامل برای نسل جوان ایجاد شود.

“نه به حجاب اجباری” دغدغه مردم نیست

مسئول مرکز شهید آوینی بسیج دانشجویی استان اصفهان با اشاره به برنامه‌های بسیج دانشجویی در هفته عفاف و حجاب اظهار داشت: برگزاری نشست رادیویی فعالان دانشجویی در رادیو اصفهان، تهیه پوسترهای محتوایی، تشکیل تیم عفاف و حجاب شامل ۲ نفر در قالب ۱۰ گروه برای تبیین مصادیق صحیح امر به معروف و نهی از منکر در روز راهپیمایی عفاف و حجاب، برگزاری نشست با تشکل‌های دانشجویی برای تعیین شعار واحد دانشجویان اصفهانی، برگزاری تریبون آزاد با حضور نمایندگان دانشجویان با محوریت «عفاف پسر کجا، حجاب دختر کجا؟» در ورودی میدان امام خمینی(ره) اصفهان، ساخت کلیپ و مستند از برنامه‌های برگزار شده و طوماری دانشجویان انقلابی در روز راهپیمایی از جمله برنامه‌های بسیج دانشجویی به مناسبت هفته عفاف و حجاب است.

محمدرضا شاه‌رجبیان با اشاره به تلاش دشمنان و استکبار جهانی برای آسیب رساندن به فرهنگ عفاف و حجاب افزود: ما شاهد یکپارچه سازی فرهنگ در سراسر جهان هستیم که می‌تواند بر پوشش و فرهنگ ما تأثیرگذار باشد، رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی‌های مختلف به تغییرات فرهنگی در قالب جنگ نرم و عناوین همچون تهاجم فرهنگی، ناتوی فرهنگی و شبیخون فرهنگی اشاره داشتند.

وی با بیان اینکه برخی می‌گوید تفاوتی میان اروپا و آفریقا و آسیا در موضوع حجاب نیست و فرهنگ‌ کشورها در حال یکی شدن است، گفت: موضوع «چهارشنبه‌های سفید» و «نه به حجاب اجباری» و موضوعاتی از این دست توسط معاندان نظام اسلامی و یکی از خبرنگاران معاند با حمایت‌های مالی جبهه استکبار در کشور مطرح شده است؛ آنان توانسته‌اند با یک عملیات روانی زیرکانه؛ موضوعاتی از این دست را به جامعه بکشانند.

مسئول مرکز شهید آوینی بسیج دانشجویی استان اصفهان با بیان اینکه دغدغه مردم این موضوعات نیست و مردم در این باره مطالبه‌ای ندارند، تصریح کرد: عموم مردم مخالف این جریان هستند؛ همچنین جنبش دانشجویی ساکت نمی‌نشیند و با توجه به رسالت دانشجویان، در راستای حفظ ارزش‌های جامعه و صیانت از کانون خانواده، داغ تزلزل فرهنگ ایرانی و اسلامی را بر دل دشمنان نظام خواهد گذاشت.

وی گفت: متأسفانه جنبش‌های دانشجویی به نوعی دچار رخوت شده‌اند و از اجرای برنامه‌های فرهنگی غافل هستند، البته فعالان دانشجویی انقلابی در تلاش هستند با برگزاری برنامه‌های متنوع و مختلف همچون برگزاری تریبون آزاد و برنامه‌های متناسب با ذائقه دانشجویان، تبیین درباره ضرورت فرهنگ عفاف و حجاب را انجام دهد.

می‌خواهند با فمینیسم، آزادی را به بانوان هدیه دهند

نماینده دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد فلاورجان با بیان اینکه در حال حاضر برخی می‌خواهند بانوان به عنوان یک کالا مطرح شوند، اظهار داشت: برخی در تلاش‌اند بانوان را به عنوان یک نیروی کار ارزان قیمت معرفی کنند که این، اجحافی در حق بانوان جامعه است.

فاطمه سرلک افزود: متأسفانه شرایط به گونه‌ای نیست که هر کس متناسب با توانمندی‌ها به جایگاهی مناسب دست یابد بلکه با تغییر ذائقه فرهنگی و اجتماعی ایجاد شده، بانوانی که از نظر حجاب وضعیت مناسبی ندارند، مد نظر هستند برای مثال در برخی از فروشگاه‌ها نوشته شده: به فروشنده خانم نیازمندیم با روابط عمومی بالا، با ظاهری آراسته و مجرد! که این نشان از تفکری نادرست درباره جایگاه زن دارد.

وی با انتقاد از این تفکر که فمینیسم می‌تواند آزادی را به بانوان هدیه دهد، خاطرنشان کرد: غربی‌ها با مطرح کردن این موضوع به دنبال آزادی بیان بودند، برخی این نظریه را آراسته کرده و به ایران آوردند و آزادی بدون حد و مرز را برای بانوان مطرح کردند، در حالیکه غربی‌ها تنها به دنبال آزادی بیان بودند.

باید به جایگاه اصلی زن در جامعه پرداخته شود

نماینده دانشجویان دانشگاه امین فولادشهر با بیان اینکه باید دید چه معنایی در زمان کنونی برای زن در نظر گرفته شده است، گفت: «زن منتظر» در فرهنگ مهدوی باید به جامعه بیاید و در عرصه اجتماعی نیز فعال باشد، او باید از وضع موجود ناراضی باشد و به دنبال وضع مطلوب حرکت کند؛ زن باید به جایگاه اصلی خودش بپردازد تا به پوچی نرسد.

مریم مهماندوست افزود: نباید فقط به پوسته موضوع عفاف و حجاب توجه کرد، چرا به جایگاهی که اسلام برای یک زن ترسیم می‌کند، توجه نمی‌شود؟ آیا در جامعه ما، نگاه مردان جامعه، همان نگاه اسلام به زن است؟

وی یادآور شد: بدون شک خلأهایی وجود دارد که با مطرح شدن مسائل حاشیه‌ای در مورد حجاب، دختران جامعه به سمت آن می‌روند، آیا به اینکه یک دختر ریحانه است توجه شده است؟ آیا محارم یک زن به آنچه که باید رعایت کنند، توجه کرده‌اند؟

نماینده دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با انتقاد از برنامه نداشتن دانشگاه علوم پزشکی در حوزه فرهنگی اظهار داشت: با مراجعه به معاونت دانشجویی دانشگاه متوجه می‌شویم که برنامه خاصی برای موضوعات فرهنگی ندارند؛ به نظر من باید دید دانشگاه‌های ما چقدر به اسلامی بودن نزدیک شده‌اند؟

فاطمه صالح‌خواه با اشاره به وضعیت خوابگاه های دانشجویی در حوزه عفاف و حجاب گفت: دانشجویان به واسطه دوری از خانواده، از سایر دانشجویان تأثیرپذیری بالاتری دارند و آسیب‌های موجود در فضای خوابگاهی و دانشجویی، زمینه ساز روابط نادرست میان دانشجویان را فراهم آورده است که این موضوع سبب تأخیر در ازدواج می‌شود.

اهمیت الگوسازی فرهنگ عفاف و حجاب در تلویزیون

نماینده دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان با انتقاد از پوشش نامناسب بازیگران بیان کرد: در تلویزیون فردی که پوشش چادر دارد، نقش ضعیف و کسانی که پوشش مانتو دارند، یک فرد موفق معرفی می‌شوند؛ به نظر شم با این روش الگوسازی در تلویزیون، می‌خواهید گرایش به چادر بیشتر شود؟؛ بنابراین لازم است صدا و سیما و سایر رسانه‌ها بیش از پیش به موضوع الگوسازی در حوزه عفاف و حجاب توجه داشته باشند.

فائزه طالبی افزود: همچنین خانواده‌ها به درس و نمره بیش از سایر مسائل اهمیت می‌دهند و به مسائل اخلاقی، توجهی نمی‌شود که لازم است خانواده‌ها بیش از پیش به مسائل اخلاقی و پوشش، توجه داشته باشند.

قشر دانشجو همواره از اقشاری بوده که خواسته‌های به‌حق و واقعی مردمی را از مسئولان مطالبه کرده و با بصیرت، علم و آگاهی و تبیین موضوعات و مشکلات جامعه، برای برطرف شدن مشکلات آن، کوشش می‌کنند. آنان از عملکرد نادرست مسئولان فرهنگی در بخش‌های مختلف از جمله صدا و سیما و دانشگاه گلایه‌مند هستند و انتظار دارند تا به وضع موجود رسیدگی شود، حالا باید دید مسئولان، آسیب‌ها و مشکلات را ساماندهی می‌کنند یا اینکه بازهم قشر دانشجو باید کم‌کاری‌های مسئولان و مجریان فرهنگی کشور را با تلاش و برنامه ریزی دانشجویی به سرمنزل مقصد برسانند و بار دیگری بر دوش خود بکشند.

منبع: تسنیم

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای رمز بلاگ | دانلود آهنگ های شاد و غمگین محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.