خط تولید آزمایشی سیمان سفید کرمان باحضور سرپرست استانداری کرمان، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل گروه توسعه ملی و مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری وتوسعه صنایع سیمان(سيدكو) افتتاح شد.

فریدون رحمانی، مدیر عامل گروه صنایع سیمان گفت که سیمان کرمان امروز برای دومین بار خط تولید شماره یک را اما این بار با یک محصول جدید و متفاوت افتتاح می کند.

وی اضافه کرد که ایجاد فرسودگی ناشی از نیم قرن کار مداوم این خط تولید و از طرفی بالا رفتن هزینه های تولید تعمیرات و نگهداری و مصرف انرژی بدلیل قدیمی بودن تکنولوژی و فرسودگی ماشین آلات و از طرفی ظهور و بروز تکنولوژی ها و ماشین آلات جدید و به روز و با صرفه  سناریوهای متعددی را در نحوه برخورد با چالش های خط تولید شماره یک سیمان ایجاد کرد و توقف و تعطیل نمودن خط، توسعه، تغییر تکنولوژی و افزایش ظرفیت و یا تغییر کاربری و فن آوری به سمت تولید محصول جدید از این دست پیشنهادات مطرح شده بود.

به گفته رحمانی، از آنجائیکه در سنوات گذشته بارها خط شماره یک موضوع بحث و بررسی قرار گرفته بود اما هیچ طرح و ایده ای رنگ اجرایی و عملیاتی بخود نگرفته بود این بار عزم جدی مجموعه و پرسنل و مدیریت موجب بررسی ها و تحقیقاتی شد که حاصل آن تغییر کاربری این این خط از محصول سیمان خاکستری به سیمان سفید شد؛ از آنجائیکه بازار سیمان سفید نسبت به خاکستری وضعیت مناسب تری دارد این محصول  تازه با برند سیمان کرمان در بازار و منطقه و حتی استان های مجاور و جنوب و جنوب شرق کشور می تواند جایگاه ویژه ای برای خود ایجاد کند.

او گفت که تیمهای تحقیقاتی و پژوهشی در کنار مشاوران مطالعاتی و عملیاتی با فوریت تشکیل شد و کلیه راهکارهای فنی طرح با تکیه بر ظرفیتها و توان داخل مجموعه سیمان کرمان مورد بررسی و مطالعه قرار دادند و امکانات و تجهیزات بالفعل و بالقوه داخل کارخانه در کنار نحوه تامین مواد اولیه مورد نیاز از داخل و خارج کارخانه مورد بررسی قرارگ رفت و پس از تدوین طرح ها و نقشه ها پروژه وارد فاز عملیاتی شد.

مدیرعامل و عضو هیات مدیره سیمان کرمان تصریح کرد که طرح تولید سیمان سفید از طریق کوره واحد یک در دوره های پیشین هم مورد بررسی قرار گرفته بود. حتی با دعوت از شرکت های اروپایی طرحها نیز ارائه شده اما به دلیل ریسک بالای تغییر محصول کوره قدیمی و فرسوده از سیمان خاکستری به سیمان سفید و مدت زمان بالای توقف خط تولید و همچنین هزینه بالای طرحهای ارائه شده توسط شرکت های اروپایی و داخلی ؛ اجرای طرح در فاز مطالعاتی راکد مانده بود و اقدامی صورت نپذیرفته بود.

به گفته رحمانی دغدغه دیگر سیمان کرمان در عملیاتی نمودن این پروژه آن بود که تولید سیمان چاه نفت که محصول ممتاز سیمان کرمان است توسط این خط صورت می پذیرد که در صورت توقف این خط این محصول نیز از دست می رفت.

مدیر عامل سیمان کرمان ادامه داد که با تشکیل تیم تولید و فنی و همت و تلاش همکاران این بخش، تولید سیمان چاه نفت از طریق سایر  کوره ها با همان کیفیت مطلوب و بلکه بهترامکان پذیر شد.

وی با اشاره به اینکه چالش دیگر پیشرو جلوگیری از عدم از دست رفتن سهم تولید بود، گفت که این مهم نیز با تلاش همکاران و اهمیت دادن به مبحث تعمیرات و نگهداری و انجام تعمیرات اساسی در کوره واحد ۲ و ۳ به دست آمد و خوشبختانه توانسته ایم عملاً خط یک را از چرخه تولید سیمان خاکستری خارج نمائیم اما میزان سهم تولید در این بخش با هیچ گونه کاهشی مواجه نشود.

رحمانی همچنین عنوان داشت که از نکات بارز این پروژه هزینه بسیار پایین اجرای آن بود که با تکیه بر توان و تخصص متخصصین داخل کارخانه و حداکثر بهره برداری از امکانات و ظرفیتهای موجود با نزدیک به یک دهم هزینه پروژه های مشابه صورت پذیرفت.

آنطور که او گفته، مدت زمان اجرای پروژه با تلاش جمعی و همت کلیه واحدها و مدیران پرسنل مجموعه در ایام تعطیلات عید نوروز در کمتر از یک ماه از توقف خط شماره یک و شروع فاز عملیاتی اولین خروجی محصول کلینکر از کوره خارج شد.

وی اضافه کرد که این همه میسر نمی شد مگر با توکل بر خدا، کار تیمی  و مسئولیت پذیری مجموعه سیمان کرمان، که جا دارد از حمایتها و همراهی همه جانبه مدیران هلدینگهای بالادستی همچون دکتر غریب پور، مدیر عامل محترم گروه توسعه ملی و  مهندس داداش، مدیر عامل محترم شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان (سیدکو) و رهنمودها و مساعدت های دکتر پور ابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی تقدیر و تشکر داشته باشیم.

شایان ذکر است تولید محصول سیمان سفید با درجه بالای سفیدی و سطح بالای مقاومت کمک شایانی به چرخه اقتصادی سیمان کرمان خواهد کرد و حجم تولید سیمان سفید در دنیا نسبت به سیمان خاکستری بسیار ناچیز و تولید آن تخصصی تر است که با به بارنشستن کوره سفید سیمان کرمان بعنوان نهمین خط تولید فعال سیمان سفید این ظرفیت در داخل کشور به حدود ۱٫۵ میلیون تن در سال خواهد رسید.

سیمان سفید کرمان جزو بهترین‌هاست

مرتضی داداش، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان (سیدکو) ایشان نیز با تقدیر و تشکر از کلیه دست اندرکاران راه اندازی خط تولید سیمان سفید بویژه مدیر عامل سیمان کرمان بخاطر پیگیری ها و اعمال تغییرات مثبت؛ مدیریت کارخانه و مدیر طرح و همچنین تقدیر ویژه از مدیر عامل گروه توسعه ملی، دکتر غریب پور به پاس توجه ویژه ایشان به مبحث بنگاه داری، گزارش مختصری از وضعیت صنعت سیمان کشور ارائه و اشاره کرد که در طی سال گذشته ۵ واحد جدید تولید سیمان با ظرفیت بالغ بر ۵ میلیون تن وارد چرخه تولید شدند.

به گفته او با توجه به ظرفیت تولید ۸۲ میلیون تن در ابتدای سال ۹۶ در پایان این سال این ظرفیت به بالغ ۸۷ میلیون تن در سال افزایش یافت و این در حالی بود که طی ۲ سال گذشته مصرف داخلی حدود ۴۸ میلیون تن بوده، صادرات از ۱۳ میلیون تن در سال ۹۵ به ۱۲ میلیون تن در سال ۹۶ کاهش یافته و اوج تولید مصرف سیمان در کشور در سال ۹۲و ۹۳ با نزدیک به ۷۲ میلیون تن با ۵۳ میلیون تن مصرف داخلی و ۱۹ میلیون تن صادرات بوده است که در حال حاضر کاهش قابل ملاحظه ای از سال ۹۲ و ۹۳ تا پایان سال ۹۶ در مصرف داخلی و در صادرات حادث شده است از این رو با تصمیم انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کارخانجات ناگزیر به کاهش تولید تا مرز ۶۵ درصد ظرفیت خود هستند.

وی اضافه کرد که قریب ۷۵ کارخانه تولید سیمان در حال حاضر موجب اشتغال مستقیم ۵۰ هزار نفر و اشتغال غیر مستقیم ۱۵۰ هزار نفر شده است، اساس تصمیمات در صنعت را بر جلوگیری از بیکار شدن حتی یک نفر گذارده ایم از این رو فعالیت برخی کارخانجات با ۱۰۰ درصد ظرفیت و به تبع آن موجب از کار افتادن کامل برخی کارخانجات دیگری می شود بدین لحاظ کاهش ظرفیت تولید کلینکر کارخانجات تا مرز ۶۵ درصد اتفاق افتاده اما بازهم ضرورت های دیگری پیدا می شود. تغییر کاربری کوره ۳۰۰ تنی سیمان خاکستری کرمان به سیمان سفید راهکاری است در جهت جلو گیری از توقف خط و از دست دادن ظرفیت اشتغال ایجاد شده در این بخش.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان (سیدکو) با بیان اینکه تا سال ۱۳۹۲ ظرفیت تولید و مصرف تقریباً برابر بوده اما از آن به بعد پیشی گرفتن حجم تولید از میزان مصرف منجر به ایجاد مازاد تولید و کاهش قیمت شد بطوریکه در کشورهای همسایه حداقل قیمت هر تن سیمان بالغ بر ۳۰۰ هزار تومان است گفت که این عدد در کشور حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تومان است. کل سود حاصل  از صنعت سیمان در سال ۹۶ حدود ۳ هزار میلیارد بوده و این در حالی است که کل هزینه راه اندازی یک واحد یک میلیون تنی قریب به ۱۰۰ میلیون دلار (قریب ۵۰۰ میلیارد تومان ) سرمایه گذاری است که با توجه به هزینه های مالی و استهلاک رسیدن به سود را غیر ممکن می سازد.

وی ادامه داد که تولید سیمان سفید با هدف تولید تقریبی ۳۰۰ تن در روز دیده شده است و ارزش افزوده این محصول در بحث صادرات می تواند برای سیمان کرمان بسیار سود آور باشد چرا که در حال حاضر مبادی صادرات کشور هر تن کلینکر خاکستری ۲۴ دلار است که این در حالی است هر تن کلینکر سفید تقریباً ۵۰ دلار  می شود.

مهندس داداش با اشاره به سود آوری قریب به ۳۵ میلیارد تومانی سیمان کرمان در سال ۹۶ اظهار کرد که سهم سود آوری این کارخانه تنها از محل فروش  صادرات کلینکر سفید به شرط تولید ۱۰۰هزار تن در سال به ارزش افزوده بالغ بر ۲ میلیون دلار در سال در این بخش خواهد رسید.

وی ابراز امیدواری کرد با توجه به دانش فنی ایجاد شده در سطح بسیار بالا و اقدامات موثر صورت گرفته، می توان گفت سیمان سفید کرمان با بهترین درجه سفیدی بالای ۹۲ درصد و بالاترین سطح استحکام یکی از بهترین سیمان سفید کشور خواهد شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان (سیدکو) خاطرنشان کرد که در صورتی که بخواهیم هرگونه ظرفیت جدید ایجاد کنیم با ۲ مشکل مواجه خواهیم شد اول اینکه به لحاظ مالکیت سیمان کرمان چاره ای به جز استفاده از صندوق ذخیره ارزی را نخواهیم داشت دوم اینکه چون صنعت سیمان در کلیه بانکها بدلیل ظرفیت بالای ایجاد شده جزو صنایع غیر اولویت دار هست امکان تخصیص ریال هم نخواهد بود بنابراین با توجه به قدیمی بودن خط سوم سیمان کرمان و از طرفی لزوم تداوم حیات مجموعه سیمان کرمان از مجموعه مسوولین استان خصوصاً  آقای دکتر پورابراهیمی در خواست مساعدت و همراهی ویژه را در رفع موانع ذکر شده داشته و دارم.

هدیه به مردم کرمان

غریب پور، مدیر عامل گروه توسعه ملی هم از پروژه خط تولید سیمان سفید کرمان به عنوان یک هدیه از طرف کارخانه سیمان کرمان – شرکت سیدکو و بانک ملی به مردم نجیب کرمان یاد کرد.

او ابراز امیدواری کرد که این خط تولید بتواند با دانش فنی متخصصین داخل کارخانه کمک شایانی به صنایع سیمان کرمان کند.

وی با اشاره به جایگاه گروه توسعه ملی در کشور بعنوان یک بنگاه اقتصادی ۱٫۲ میلیارد دلاری که حدود یک درصد از بورس کشور را به لحاظ ارزش بازار به خود اختصاص داده است و به عنوان یک شرکت چندین رشته ای در زمینه ای بیمه، پتروشیمی، سیمان، لاستیک، شوینده، برق و الکترونیک و صنعت و معدن فعالیت دارد، گفت که واگذاری ۱۵۰۰ میلیارد تومان شرکت صنعتی معدنی سنگان با تایید واحد های نظارتی بدون انحراف صورت پذیرفت.

غریب پور با اشاره به خدمات محور بودن اقتصاد کشور و ترحیح خدمات بر تولید از طرف مردم گفت که بخش خصوصی آرام آرام وارد بنگاه داری می شود و با توجه به اینکه شرایط واگذاری بسیار سخت و زمان بر است از این رو در گروه توسعه ملی دو اقدام مهم صورت پذیرفت. اول بحث اصلاح مدیریت بود در شرایطی که خصوصی کردن بنگاه سخت و زمان بر است. ایجاد مدیریت خصوصی که به صورت پایلوت هم اکنون در سیمان کرمان اجرا شده. این اقدام در بخشهایی همچون بازده دارایی ها، بازده حقوق صاحبان سهام، حاشیه سود عملیاتی، سود نا خالص و غیره استانداردهایی تعریف شده که طبق آن بنگاه تحویل مدیریت جدید خواهد شد.

به گفته او اقدام دومی که در گروه توسعه ملی صورت گرفت جلوگیری از تعطیلی کارخانجات و خطوط تولیدی با توجه به شرایط موجود بود که در این بخش هم سیمان کرمان به عنوان الگوی این بخش بجای تعطیلی خط تولید ۵۰ ساله فرسوده نسبت به تغییر کاربری و محصول و ایجاد ارزش افزوده در آن اقدام شد که در مرحله بعد اصلاح و به روزرسانی و افزایش ظرفیت خط شماره ۳ این کارخانه با سرمایه قریب به ۱۶۸ میلیارد تومان مد نظر است.

وی از تعهد گروه توسعه ملی در این بخش در سقف ۵۰ میلیارد تومان به عنوان سهم سهام دار خبر داد این درحالی است که در سال گذشته سرمایه سیمان کرمان از ۶۶ میلیارد تومان به ۹۹ میلیارد تومان افزایش یافته است.

سرانه مصرف سیمان افزایش یابد

محمد جواد فدایی، سرپرست استانداری کرمان هم گفت که افتتاح خط تولید آزمایشی سیمان سفید کرمان بسیار خوشایند، لذت بخش و در شرایط کنونی به معنای امید و رونق است.

به اعتقاد او افزایش مصرف سرانه سیمان به معنای صنعتی شدن است و سهم ۶۰ درصدی کشور در این زمینه شاید قابل قبول باشد اما با توجه به ظرفیتهای موجود درعرضه تولید، باید افزایش یابد.

سیمان کرمان می‌تواند قطب اقتصادی باشد

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از سیمان کرمان به عنوان یک برند برای استان و کشور یاد کرد و گفت که این کارخانه می‌تواند به عنوان قطب اقتصادی درکشور و منطقه باشد.

محمدرضا پورابراهیمی ادامه داد که تعاریف جدید برای مصرف سیمان میتواند مصرف داخلی این محصول را افزایش داده و از این رهگذر زمینه لازم برای اجرای طرحهای توسعه را فراهم آورد.

وی افزود: باتوجه به زلزله خیزبودن استان کرمان با استفاده ازسیمان می‌توان ساختمانهای بتنی را جایگزین ساختمان اسکلت فلزی کرد.

پورابراهیمی از مدیرکنونی سیمان کرمان به عنوان مدیری بسیار لایق و شایسته یاد کرد و اظهارداشت: جنس کار انجام شده برای تبدیل خط یک سیمان کرمان به تولید سیمان سفید از نوع دانش بنیان است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد که با توجه به راه اندازی خط تولید سیمان سفید در کرمان پیش بینی می‌شود که وضعیت درآمدی این کارخانه در سالجاری افزایش یابد.

وی با تاکید بر این که در روند واگذاریها،هیچ طرح توسعه ای نباید تعطیل شود گفت که درقانون رفع موانع تولید مطرح شده که اگر به دلایل رکود اقتصادی امکان واگذاری وجود نداشته باشد، الزام آن کنارمی رود.

نماینده مردم کرمان وراوردرمجلس شورای اسلامی تاکید کرد: راه اندازی خط یک تولید سیمان سفید کرمان کار بسیار ارزشمندی است که پشتوانه ای برای افزایش درآمد این کارخانه به شمار می رود و در مجلس شورای اسلامی از این فعالیتها حمایت می کنیم.

به اشتراک بگذارید :

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای رمز بلاگ | دانلود آهنگ های شاد و غمگین محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.